Jedziesz za granice, bo chcesz dobrze zarabiac? Sprawdz, czy uzyskana pensja spelni Twoje oczekiwania. Wyjasniamy, na czym polega wiekowka i jak wyglada legalna praca w Holandii. Na wysokosc wynagrodzenia wplywaja rozne czynniki, w tym wiek pracownika. Zanim zdecydujesz sie na wyjazd, dobrze zapoznaj sie ze szczegolami oferty zatrudnienia i poznaj holenderskie prawo.
Każdy, kto podejmuje zatrudnienie w Holandii, podlega panującym w tym kraju przepisom. Wiekówka obejmuje również Polaków, którzy skorzystali z oferty pracy sezonowej lub stałej za granicą. Czym jest? To system, według którego naliczanie wypłaty uzależnione jest od wieku pracownika. Niektóre firmy biorą pod uwagę rocznik zatrudnianej osoby, inne dokładną datę urodzin. Zawsze jednak do momentu ukończenia 21 roku życia otrzymuje się niższe wynagrodzenie. Jest to niezależne od zajmowanego stanowiska. Dwójka wykonujących te same obowiązki ludzi dostaje inną wypłatę tylko ze względu na swój wiek.
Dlaczego Holendrzy wprowadzili wiekówkę? Jednym z powodów jest chęć motywowania młodych osób do nauki. Według ustawodawcy powinni bardziej koncentrować się na szkole i studiach niż szukaniu pracy zarobkowej. Dzięki temu będą mieć lepszą przyszłość i przyczynią się do dobrobytu państwa. Ponadto holenderskie oferty zatrudnienia promują starszych pracowników, doceniając ich doświadczenie i wkład w rozwój gospodarki. Liberalne partie polityczne kwestionują ten system i proponują jego likwidację. Na ten moment jednak nie są planowane żadne zmiany prawne.
Od 1 lipca 2023 roku wprowadzono podwyżkę płacy minimalnej aż. Powodem wysokiego wskaźnika jest inflacja. Jeśli planujesz wyjazd do pracy do Holandii, musisz zwrócić uwagę na liczbę godzin zawartych w umowie. To kolejny czynnik, który wpływa na wysokość wynagrodzenia. Minimalna stawka w systemie 36-godzinnym dla 18-latka wynosi 6,40 euro, dla 19-latka 7,68 euro, dla 20-latka 10,24 euro, a dla osoby powyżej 21 roku życia 12,79 euro. Jak widać, różnice są duże. Nieco inaczej kształtują się wypłaty w ramach umowy na 38 i 40 godzin.
Pamiętaj, że przepisy mogą się zmieniać i trzeba na bieżąco się w nich orientować. Od 2024 roku wymiar godzinowy przestanie wpływać na wysokość wypłaty. Jeśli chcesz lepiej rozumieć holenderskie oferty pracy, skorzystaj z pomocy dobrego pośrednika. W publikowanych ogłoszeniach znajdziesz wszystkie informacje na temat warunków zatrudnienia, a w razie wątpliwości możesz skontaktować się z polskim koordynatorem. Każda legalna firma przestrzega zasad wiekówki i inaczej traktuje pracowników w różnym wieku. Zanim zorganizujesz wyjazd, upewnij się, że proponowane w ogłoszeniu stawki dotyczą również Ciebie.
Pracodawcy oferują różnego rodzaju dodatki, które mają zachęcić pracowników do pozostania w firmie i większego zaangażowania w rozwój zawodowy. Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd do pracy do Holandii, możesz tam liczyć na dodatek wakacyjny wynoszący 8% zarobków brutto. Jeżeli godzisz się na nadgodziny, musisz otrzymać co najmniej 250% swojej stawki godzinowej. Benefity przewidziano także dla osób, które pracują w święta lub na nocnej zmianie.
Zatrudnienie za granicą jest nie tylko szansą na uzyskanie dobrego wynagrodzenia, ale też ciekawą przygodą i możliwością lepszego poznania języka obcego. Mimo wiekówki na zatrudnienie w Niderlandach często decydują się osoby poniżej 21 roku życia, które chcą dorobić na studia i zdobyć międzynarodowe doświadczenie. Większość pracodawców w przypadku ofert sezonowych zapewnia zakwaterowanie. Korzystając ze wsparcia agencji pracy, dodatkowo możesz liczyć na pomoc w organizacji transportu i przejściu przez formalności.