Jesli mieszkasz na przyklad w Polsce, to mozesz legalnie pracowac w dowolnym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym w Krolestwie Niderlandow. Holandia oferuje niezwykle atrakcyjne warunki pod wzgledem zatrudnienia. Nasi rodacy chetnie wybieraja ten kierunek emigracji zarobkowej nie tylko z uwagi na wysokie zarobki, ale takze biorac pod uwage sposob zycia mieszkancow. Holendrzy sa otwarci, zyczliwi, goscinni i chetnie pomagaja obcokrajowcom.
Ponieważ Polska w roku 2004 przystąpiła do Unii Europejskiej, nie potrzebujesz już pozwolenia na pracę. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium tego państwa jest paszport lub dokument tożsamości z aktualną fotografią. Przed ubieganiem się o zatrudnienie warto upewnić się, czy jest on ważny i nieuszkodzony. W przypadku pobytu dłuższego niż cztery miesiące koniecznym warunkiem pracy w Holandii jest meldunek. Można go dokonać w punkcie kontaktowym lub informacyjnym praktycznie w każdym holenderskim urzędzie gminy. Jakie zarobki oferuje Holandia? Jak zaplanować pierwszy, legalny wyjazd do pracy i jakie warunki trzeba spełnić? Ile statystycznie może pracować pracownik zatrudniony w tym kraju? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym tekście. Jeśli interesuje Cię praca i zatrudnienie w Holandii, sprawdź, co trzeba wiedzieć przed podróżą!
Coraz większa liczba Polaków decyduje się na wyjazd zarobkowy do Królestwa Niderlandów. By rozpocząć karierę zawodową w tym kraju, trzeba najpierw postarać się o zatrudnienie. Pierwsza legalna praca w Holandii jest możliwa od piętnastego roku życia. Najpopularniejszym scenariuszem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która pomoże w znalezieniu odpowiedniej oferty i krok po kroku przeprowadzi przez cały proces rekrutacyjny. Jak wygląda praca w Holandii przez agencję? W takiej sytuacji poza pośrednictwem możesz liczyć na fachowe wsparcie podczas wyjazdu, które obejmuje na przykład dobre zakwaterowanie oraz opiekę ze strony koordynatora.
Jeśli jest to Twoja pierwsza praca w Holandii i nie do końca wiesz, jakich warunków się spodziewać, w pierwszej kolejności postaraj się poznać swoje prawa jako pracownika. Podpisując umowę z pracodawcą, nie wahaj się poprosić o jej egzemplarz w języku polskim. Pamiętaj, aby nigdy nie podpisywać dokumentu, który jest dla Ciebie niezrozumiały. Prawidłowo sporządzona, legalna umowa o zatrudnienie w Holandii powinna zawierać następujące elementy:
W ciągu doby jako pracownik możesz pracować nie więcej niż dwanaście godzin. Standardowo osoby zatrudnione na terytorium Królestwa Niderlandów pracują przez osiem godzin dziennie i czterdzieści godzin tygodniowo. Inne normy czasowe obowiązują kobiety w ciąży oraz młodzież do osiemnastego roku życia. Pracownikom zatrudnionym na pełen przysługuje prawo do dwudziestu dni płatnego urlopu w ciągu roku.
Wiesz już, jak zorganizować pierwszy legalny wyjazd i jak wyglądają warunki pracy w Holandii. Ważnym elementem zatrudnienia jest też wynagrodzenie. W Królestwie Niderlandów płaca minimalna jest uregulowana prawnie i dotyczy także pracowników zatrudnianych za pośrednictwem agencji pracy. W przypadku pracowników poniżej dwudziestego pierwszego roku życia pracodawcy korzystają ze stawek minimalnych ustalonych dla młodzieży. W sytuacji, kiedy nie otrzymasz należnego wynagrodzenia lub jest ono niższe od tego, które zostało zawarte w umowie, powinieneś to zgłosić holenderskiej Inspekcji Pracy.
Aby móc pracować w Królestwie Niderlandów, należy posiadać nieuszkodzony dokument tożsamości albo paszport. Ponadto do legalnej pracy w Holandii koniecznym warunkiem jest posiadanie numeru identyfikacyjnego BSN. Jeśli go jeszcze nie masz, to pomożemy Ci, oczywiście bezpłatnie, go wyrobić. Poza tym przed wyjazdem musisz posiadać również numer konta bankowego. Aby mieć pewność, że otrzymasz swoją pierwszą wypłatę na czas, warto przyjechać do Holandii z polskim kontem walutowym w euro na swoje nazwisko. Aby przelać pieniądze, potrzebujemy numeru IBAN oraz kodu swift.
Wszyscy pracownicy z Europy mają te same prawa i obowiązki, co pracownicy holenderscy, takie jak prawo do urlopu, dni wolnych oraz do zasiłku w przypadku choroby lub bezrobocia.
Wszystkie formalności związane z wyjazdem, zakwaterowaniem oraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego pomoże Ci załatwić nasza agencja pracy tymczasowej.
Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące tego, co jest potrzebne na wyjazd do Holandii, jakie są warunki pracy oraz co trzeba wiedzieć na temat holenderskiego prawa pracy. Jeśli jesteś gotowy do rozpoczęcia zawodowej przygody w Królestwie Niderlandów, zachęcamy do kontaktu z Fides. Napisz do nas, a my odezwiemy się tak szybko, jak to możliwe i pomożemy Ci znaleźć zatrudnienie oraz zorganizować pierwszy legalny wyjazd!Szukasz pracy, w której będziesz mieć możliwości rozwoju w swojej dziedzinie? W takim razie agencja Fides to miejsce dla Ciebie. Przejrzyj nasze oferty pracy i wybierz pracę, która do Ciebie pasuje!